text3406

Visos naujienos – pasirinkite laikotarpį:

image3004

Raseinių rajono vietos veiklos grupė „Raseinių krašto bendrija. Vytauto Didžiojo g. 1, 60149 Raseiniai. Kodas 300047565, mob. +370 615 29 225. El. p. vvgraseiniai@gmail.com

soclogoKaimų bendruomenė „Lyduvėnai“, įgyvendindama projektą „Gimtinę turime mes vieną“, kurį finansuoja Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Raseinių rajono savivaldybė, rugsėjo pabaigoje iškeliavo į Šakius. Pirmiausia aplankėme sėmenų aliejaus spaudyklą „Aletovis“. Šioje spaudykloje sėmenų aliejų spaudžia tik mechaniniu būdu, taip yra išsaugomos gamtos dovanotos pirmapradės medžiagos. Speciali kontrolės sistema garantuoja presavimą ir išpilstymą be deguonies ir šviesos poveikio, nes kitaip aliejus apkarstų. Be sėmenų aliejaus spaudžiamas ir rapsų aliejus. Smalsu buvo išgirsti pasakojimų apie sėmenų, rapsų aliejaus savybes, laikymo sąlygas, paragauti dviejų skirtingų skonių  ir parvežti lauktuvių.

Antrasis tikslas buvo pažinti nematerialinį tautos paveldą, tradicinius suvalkiečių namus, jų krašto tradicijas, kulinarinį paveldą. Lekėčių krašto kulinarines paslaptis, jų senąsias tradicijas mums atskleidė Lekėčių BC moterų klubo moterys. Susipažinome su duonos raugimo, kepimo tradicijomis. Duoną rankomis užminkoma, natūraliu raugu užmaišoma ir pašaunama į autentišką zanavykišką duonkepę krosnį. Iškeptą ir ištrauktą duoną reikia „nuprausti“ suvilgius karštą plutą vandeniu. Taip duona įgauna blizgesį.  Taip pat  išgirdome daug patarimų, kaip elgtis kepant duoną, kaip iškūrenti duonkepę krosnį. Sumanios ir darbščios moterys pakvietė dalyvauti tikro kaimiško šakočio kepimo pamokoje, kur dalyviai galėjo išbandyti užpilti tešlos ant volo, kurį patys rankiniu būdu suko virš kvepiančio malkų židinio.

Pasivaišinome darbščių moterų, gerų „gaspadinių“ pagamintu naminiu sūriu, sviestu, iš natūralaus raugo iškepta duona su sviestu, pagardintu kanapių milteliais, „košeliena“, kitokiais šaltibarščiais (kefyras, pakepinta silkės filė, obuolys, agurkas, svogūnai, krapai), iš natūralaus raugo pagaminta gira, vingiorykštės gėrimu, skirtingų skonių arbatomis, į kurias vietoj cukraus buvo įdėta saldžių stevijos lapų, saldainių, pagamintų iš moliūgų ir morkų.

Padėkoję šeimininkėms, edukacinių užsiėmimų mokytojoms, už šiltą priėmimą, padovanoję  lankstinuką apie savo bendruomenę, knygą apie Raseinių rajono bendruomenes, iškeliavome namų link. Lauktuvių parsivežėme pačių keptą šakotį.

Kelionė namo neprailgo, nes dalijomės įspūdžiais, aptarėme edukacinius užsiėmimus, jų pritaikymą savo bendruomenėje. Už kelionę patogiu autobusu esame dėkingi UAB „Raseinių autobusų parkas“ ir jų vairuotojui.

Bendruomenės pirmininkė Janina Vileikienė

2016-10-10-2 2016-10-10-3