text3406

Visos naujienos – pasirinkite laikotarpį:

image3004

Raseinių rajono vietos veiklos grupė „Raseinių krašto bendrija. Vytauto Didžiojo g. 1, 60149 Raseiniai. Kodas 300047565, mob. +370 615 29 225. El. p. vvgraseiniai@gmail.com

Atėjo iškili, tautiška vasaros šventė – Joninės. Tai nuostabus metų virsmas, kuris ant Gėluvos piliakalnio turi prasmingas, senas bei gilias tradicijas. Joninių laužai čia įžiebiami jau daugiau kaip penkiasdešimt metų. Užburiančios tradicijos tiesiog įtraukia į šventės šurmulį visą Gėluvos kaimo bendruomenę
Jau nuo ankstaus birželio 24 d. ryto Gėluvos kaime jautėsi bruzdesys ir sujudimas. Kviesliai kvietė apsilankyti bendruomenės namuose, kur vyko jaunimo fotografijos paroda ,,Mano kraštas“ ir leidinio ,,Raseinių istorijos vingiai“ pristatymas, o ant Gėluvos piliakalnio dalyvauti vietos gamintojų, amatininkų ūkininkų pagamintų produktų pristatyme, bei palydėti ilgiausią vasaros dieną, sutikti trumpiausią vasaros naktį, pašokti prie Joninių laužų, pasilinksminti. Ir prie bendruomenės namų, ir ant Gėluvos piliakalnio stoviniavo mašinos, vaikščiojo bendruomenės pirmininkas su savo talkininkais. Darbo užteko visiems: kas krovė laužą, kas statė ir puošė sceną vakaro programai, kas rinko žolynus ir pynė vainikus…
Šventė prasidėjo netradicinėmis sporto varžytuvėmis bei šeimų edukacija – Joninės su Vilniaus mokytojų namų etnografiniu ansambliu ,,Krivulė“. Renginio vedėja Eglė Jankauskaitė priminė, kad bendruomenė įgyvendina projektą ,, Didžiosios Joninės Gėluvoje“ , skirtos Raseinių, Ariogalos miestų ir Betygalos miestelio 770 metų jubiliejui paminėti. pagal Žemės ūkio ministerijos 2023 metų nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai teikimo taisykles.
Joninių šventė, kaip ir kasmet Gėluvoje vyko su visais papročiais. Joninių vakaras buvo ypatingas, lydimas ugnies, vandens ir augmenijos burtų. Ant piliakalnio buvo sukurta atmosfera, kad šventės dalyviai galėtų draugauti su gamta ir būti joje, o šalia piliakalnio – tvenkinio vanduo, apsuptas nuostabios žalumos ir laužo liepsnos tapo stiprybės simboliu. Pirmiausia bendruomenės aktyvistės Vida Šalvaitienė, Zita Vazgienė ir kaimo armonikierė Nijolė Pabarčienė susirinkusius kvietė prie Almos ir Lauros ąžuolo lapais pintos jurtos pinti vainikus, pasivaišinti gira bei aiškino Joninių tradicijas ir papročius. Bendruomenės vyrai iškėlė degančią stebulę. Merginos, šalia piliakalnio esančiame tvenkinyje, plukdė vainikėlius, metė vainikėlius ant kupolės. Buvo uždegti net du didžiuliai laužai skirtingose vietose. Šiemet Janinos ir Jonai buvo pasveikinti uždedant pintas skrybėles, o senas, gražus ir prasmingas simbolis – ąžuolo lapų ir margaspalvių žiedų vainikas uždėtas bendruomenės pirmininkui Jonui. Bekupoliuojant, beburiant ir bespėliojant atėjo laikas ir paparčio žiedo ieškotuvėms, kurioms užuominas apie tai, kur Gėluvoje pražys stebuklingas paparčio žiedas, paaiškino renginio vedėja Eglė. Pirmieji surado jaunuolių pora, nors ieškojo daugelis. Šios tradicijos ir papročiai tikrai padėjo sukurti ypatingą atmosferą per Joninių šventę. Paparčio žiedo ieškojimas, laužai, vanduo ir trumpiausia metų naktis. Taip, tai – Joninės.
Jonus, Janinas sveikino, Ariogalos seniūnas Saulius Buivydas, VVG ,,Raseinių krašto bendrija“ pirmininkė Irena Dapkuvienė, Berteškių, Kilupių, Mirklių, Butkiškės, Ariogalos miesto bendruomenių pirmininkai.

Kokia šventė be muzikos. Šviesiausią naktį pasitikome klausydami įspūdingų koncertų. šiais metais išties buvo linksma, nes koncertavo grupės ,,Nerija“, ,,Aurimas ir Dovydas‘ bei ,,Tautinis Brandas“ Širdžiai miela, kai aplinkui skamba muzika, dainos, dega laužai, žmonės linksminasi.
Oras buvo puikus, kurį mums dovanojo mūsų visų motina gamta. Tad galėjome vakaroti, naktinėti ir šokti, šokti, šokti, o vaikai smagiai leisti laiką atrakcionų parkelyje. Saulutei nusileidus, nutilus muzikos garsams dangų nušvietė įvairiaspalviai fejerverkai. Džiaugėmės, kad šventinę atmosferą ir gerą nuotaiką susikūrėme kartu.
Pati viena Gėluvos kaimo bendruomenė be rėmėjų nebūtų galėjusi suorganizuoti tokią puikią šventę. Nuoširdžiausias Ačiū už Jūsų gerumą ir paramą Lietuvos Žemės ūkio ministerijai, Raseinių rajono kultūros centrui, Ariogalos seniūnijai, KB ,,Medeinos pienas“ , UAB ,,Biokora“, UAB ,,Linvida“, UAB ,,Vudlita“, UAB ,,Sandja“ , UAB ,,Autmeta“, UAB ,,Rimdalė“ , Ekologinio ūkio savininkams Audronei ir Kaziui Žiliams, Genei ir Aurimui Gelžiniams, Vitalijai ir Nerijui Dinapams, Dalei ir Vytautui Vaitkams, be abejo, visam bendruomenės aktyvui.
Jonas Vazgys
Gėluvos kaimo bendruomenės pirmininkas