Spalio 6 d. Ramonų kaimo bendruomenė , vykdydama Socialinio darbo ir apsaugos ministerijos finansuojamą projektą „Ramonų kaimo bendruomenės gyventojų aktyvinimas, stiprinant socialinį solidarumą ir mažinant socialinę atskirtį“ , išvyko jau į antrąjį edukacinį renginį pasisemti patirties bendruomenių verslumo ugdyme – tai Šakių rajono Zyplių dvarą (Lukšių miestelyje (Šakių r.) . Į kelionę buvo pakviesta ir projekto partneriai LPD Raseinių skyriaus „Bočiai“ kolektyvo atstovai.
Pirmiausiai dvaro darbuotoja papasakojo, kad Zyplių dvaro ansamblio centriniai rūmai laikomi vertingu XIX a. architektūros paminklu. Kadaise dvare veikė kunigų seminarija, dar vėliau atidaryta žemės ūkio mokykla, karo ir pokario laikotarpiu dvaras paverstas ligonine, buvo kolūkio kontora, apylinkės vykdomasis komitetas. o dabar šio dvaro šeimininkas – ilgametis Lukšių seniūnas Vidas Cikana. Būtent jis pasiūlė ne griauti pastatus, o juos rekonstruoti, įkvėpti jiems šviesos, naujos gyvybės. Per metus dvarą aplanko apie 10 tūkst. svečių. Šiuo metu dvare įsikūrusi aktyvi Šakių rajono tautodailininkų bendrija „Dailius“. Čia nuolat vyksta įvairūs renginiai: spektakliai, koncertai, stovyklos. Tradiciškai organizuojami plenerai, parodos, edukacinės programos.
Mes turėjome galimybę apžiūrėti šiuo metu veikiančią Kaišiadorių dailininkų tapybos parodą, įvairias medžio skulptūras, dvaro pastatų ansamblį ir prie jo esantį parką. O kai mums uždainavo Remigijaus Poderio vokalinė grupė „Daina“ , tai ne vienas susimąstėme, kokie jie talentingi žmonės. Supratome, kad Zyplių dvaras -tai tikras kultūros centras.
Mūsų edukacinės kelionės tikslas buvo išmokti verslumo lipdant iš molio. Tai tikrai labai įdomus verslas. Iš molio galima pasigaminti ne tik įvairių suvenyrų , bet ir įvairių buities priemonių: lėkščių, ąsočių, puodų ir puodelių. Iš molio pasigamintos priemonės malonios ne tik akiai, bet ir sielai. Gal todėl visi taip įdėmiai klausėsi ir bandė patys lipdyti. Domėjomės ne tik kaip lipdoma, bet ir kaip dažo, kiek parduoda, kiek užsidirba, kaip įsigyti darbo priemonių.
Grįždami namo pakeliui apžiūrėjome Šakių rajono gražuolį Gelgaudiškio dvarą, užsukome į Kidulių dvarą, aplankėme Jurbarko rajono Panemunės pilį.
Kelionė neprailgo nei nuvykstant nei parvykstant. Nuvažiuojant buvo vykdomas Eismo saugumo projektas. Buvo paskelbta viktorina „ Ar žinai kelio eismo ženklus“. Pasirodo, kad labai sudėtinga buvo atsakyti į klausimą, kuria puse eiti pėsčiųjų perėja, kuria puse eiti kelyje, kuria puse važiuoti dviračiu ir ar galima važiuoti šaligatviu. Teisingai atsakę į klausimus gavo dovanų suvenyrus-atšvaitukus ant rankinių, o visiems kelionės dalyviams buvo uždėta ant rankų atšvaitų juostelės ir įpareigoti kelionėje vienas kitą saugoti ir pamokyti, kaip elgtis kelyje.
Parvažiuojant vyko aktyviausių dalyvių „apdovanojimai“ ir muzikinai „Bočiai“ kolektyvo ansamblio vadovo Konstantino Kružiko sveikinimai visiems ekskursijos dalyviams.
Džiaugiamės edukacine kelione ir esame dėkingi Socialinio darbo ir apsaugos ministerijai už projekto finansavimą.
Bendruomenės pirmininkė Dalytė Raudonienė
Nuotraukos Dalytės Raudonienės