Raseinių rajono vietos veiklos grupė

„Raseinių krašto bendrija“

Raseinių rajono bendruomenių gerosios patirties išvyka

Raseinių rajono kaimų bendruomenių sąjunga, įgyvendindama projektą „Kaimo bendruomenių veiklos aktyvinimas“, nuo ankstyvo pavasario kvietė bendruomenių pirmininkus ir jų aktyvą leistis į įsimintiną gerosios patirties kelionę po Vokietijos, Austrijos ir Italijos Alpes. Kelionės tikslas – ne tik pasigrožėti gamtos ir kultūros paveldu, bet ir susipažinti su kitų šalių bendruomenių veikla, jų tradicijomis bei gyvenimo būdu.
Kelionė prasidėjo per Lenkiją ir Čekiją, o pirmoji ilgesnė stotelė – Austrijoje, Aukštutinės Austrijos regione įsikūręs Halštato–Dachšteino kalnų masyvas, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Keltuvu pakilę į Kripenšteino kalną, nuo kurio buvo galima pasivaikščioti kalnų takeliais iki garsiosios „Penkių pirštų“ apžvalgos aikštelės. Nuėjus ten atsiverė kvapą gniaužianti panorama: aplinkiniai kalnai, ledynas ir legendinis Halštato ežeras.
Vėliau leidomės į Halštatą – vieną seniausių Austrijos gyvenviečių, išsidėsčiusią ant to paties ežero kranto. Pasivaikščiojome jaukiomis gatvelėmis, grožėjomės Dachšteino kalnų viršūnėmis, pajutome miestelio istorinę dvasią ir unikalią architektūrą.
Toliau mūsų kelias vedė į Italiją – į Misurinos miestelį, dar vadinamą Dolomitinių Alpių perlu. Čia – nuostabaus grožio ežeras, apsuptas kalnų tylos ir švaraus oro. Nuo Misurinos miestelio vykome į vieną garsiausių Italijos kalnų kurortų – Kortiną d’Ampecą. Keltuvu pakilome į Tofana di Mezzo viršukalnę – nuo jos atsivėrė įspūdingi vaizdai į uolėtus kalnus, žaliuojančias pievas bei aplinkines viršukalnes.
Keliaudami vadinamuoju Dolomitų keliu per Selos kalnų masyvą, pasiekėme Pordoi perėją – vieną aukščiausių Italijoje. Čia, nuo apžvalgos aikštelės, gėrėjomės kalnų grandinėmis, o pasivaikščiojimas Selos plokščiakalniu paliko neišdildomų įspūdžių.
Vėliau keliavome į Brikseną – miestą, įsikūrusį Isarko slėnyje. Čia apžiūrėjome senamiestį: išskirtinę katedrą, renesanso laikotarpio Vyskupų rūmus, Šv. Mykolo bažnyčią. Po trumpos pažinties su istoriniu miestu išvykome į Tirolio sostinę Insbruką. Lankėmės Šv. Jokūbo katedroje, vaikštinėjome senamiesčio gatvelėmis, susipažinome su vietos bendruomenės atstovėmis. Jos pasakojo apie savivaldos bendradarbiavimą su vietos gyventojais, vaikų ir jaunimo užimtumą, aplinkos tvarkymą. Po jaukaus bendravimo kėlėmės funikulieriumi į panoraminę aikštelę, nuo kurios atsivėrė nuostabus Insbruko miesto ir kalnų vaizdas.
Priešpaskutinę kelionės dieną leidomės į Bavarijos Alpes, kur aplankėme aukščiausią Vokietijos viršukalnę – Cūgšpicę. Keltuvu pakilę į kalno viršų, grožėjomės nepakartojama panorama: prieš akis atsivėrė net 400 viršukalnių, besidriekiančių Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje ir Italijoje.
Kelionę vainikavo apsilankymas Garmišo-Partenkircheno miestelyje – garsiausiame Vokietijos Alpių kurorte. Šis kalnų miestas, XIX a. pamėgtas menininkų, žavi savo autentiškomis gatvelėmis, freskomis puoštų namų fasadais ir Alpių didybe. Čia 1936 m. vyko žiemos olimpinės žaidynės, o specialiai tam buvo sujungti du kaimai – Garmišas ir Partenkirchenas.
Nors išvyka truko vos keletą dienų, patirti įspūdžiai, susitikimai ir pažintys liks ilgam. Suvokėme, kokia svarbi ir gyva gali būti bendruomeninė veikla ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Tokios kelionės – tai ne tik poilsis ir pažinimas, bet ir galimybė augti, semtis įkvėpimo ir ryžto tęsti prasmingus darbus savo krašte. Dėkojame Raseinių rajono savivaldybei, kuri skyrė dalinį gerosios patirties išvykos finansavimą.

Gražina, Andraitienė, Raseinių rajono kaimų bendruomenių sąjungos tarybos narė