Rugpjūčio 3 dieną Alėjų kaimo bendruomenė organizavo vieną didžiausių ir gražiausių šių metų bendruomenės renginių, kuris išskirtinai buvo paskirtas muzikai, žodžiui, dainai ir gilios kaimo giedotojų tradicijos atminimui…
2024 m. metų pradžioje Alėjų kaimo bendruomenė LR Žemės ūkio ministerijai teikė paraišką gauti paramą pagal nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai teikimo taisyklių veiklos sritį „Renginių organizavimas“. Projekto tikslas – organizuojant dainų švenčių tradiciją palaikantį renginį, paminėti Dainų šventės šimtmečio sukaktį ir skatinti vietos bendruomenės narių aktyvumą, gyvenamosios vietovės patrauklumą bei pagerbti gilią kaimo giedotojų tradiciją ir šių žmonių istorinę atmintį. Be galo džiaugiamės, kad projektą pavyko laimėti pilna apimtimi. Bendra tinkamų finansuoti išlaidų suma – 3333,33 Eur., iš jų 10 proc., t. y. 333,33 Eur. kofinansavimo lėšų skyrė Raseinių rajono savivaldybės administracija.
Renginį pradėjome sukakties paminėjimui skirtomis šv. Mišiomis Alėjų Švč. Trejybės parapijos bažnyčioje. Po jų vyko simbolinė parapijos kryžiaus pagerbimo ceremonija – padėtos gėlės ir sugiedota Irenos Mitalienės vedama giesmė. Po iškilmingos renginio pradžios Alėjų parapijos šventovėje, renginys persikėlė į bendruomenės namus. Ten jis pratęstas mūsų kraštietės Albinos Grenoveckaitės Daugilavičienės eilėmis ir nuoširdžiu kvietimu burtis istoriškame mūsų bendruomenės namų kiemelyje, kur vis dar mums be galo svarbiomis progomis skamba mokyklinis skambutis. Šiandien jis vis dar kviečia mokytis. Ne skaityti, ne skaičiuoti, o mylėti, gerbti ir puoselėti mums brangų kraštą.
Po bendruomenės pirmininkės Genės Jasiulienės sveikinimo žodžio ir kiekvienam renginio dalyviui iš jos rankų įteiktų simbolinių, saldžių, bet renginio temą išskirtinai atspindinčių dovanų, dėmesį skyrėme brangiems renginio svečiams ir jų sveikinimo žodžiams. Šia gražia ir prasminga proga mus aplankė LR Seimo nariai Matas Skamarakas ir Tomas Bičiūnas, Raseinių rajono savivaldybės tarybos narys Darius Ulickas ir Raseinių seniūnijos seniūnas Rolandas Klusas. Sveikinimo žodžiui taip pat greta svečių kvietėme ir naująją parapijos vargonininkę Ireną Mitalienę, kuri savo šiluma ir atsidavimu parapijai jau spėjo sužavėti ne vieną parapijietį. Kaip simbolį, menantį tądien vykusią šventę – svečiams dovanoti tikros senovinės dainų šventės ar bet kokios šventės, kurioje skamba daina atributas – su didele alėjiškių meile gaminti šakočiai.
Vienas svarbiausių renginio akcentų – Albinos Grenoveckaitės-Daugilavičienės antrosios poezijos ir publicistikos knygoje „Gimtinės vardas – Alėjai“ pristatymas. Ši knyga skirta visiems, atvira širdimi menantiems ir iki šios dienos puoselėjantiems mūsų kraštą. Renginio metu vienas knygos egzempliorius atrado vietą kukliame bendruomenės muziejuje, o likusios knygos – kraštiečių namuose. Vaikystės namų ilgesys kuria stebuklus. Albinos poezija – pats geriausias to įrodymas.
Tądien renginio metu jau trečiąjį kartą vyko Alėjų kaimo bendruomenės garbės piliečio vardo suteikimo ceremonija. Tai graži ir prasminga bendruomenės pirmininkės Genės Jasiulienės iniciatyva, kuria kasmet pagerbiami mūsų bendruomenės nariai, kurių indėlis į krašto puoselėjimą buvo, yra ir bus neįkainojamas. Šiais metais garbės piliečio vardas suteiktas Rasai Simonavičienei.
Renginio „Daina mus lydi…“ metu muzika lydėjo nuo pradžios šv. Mišių metu iki pabaigoje skambėjusių teminio koncerto akordų. Išskirtinai šiam renginiui ruošėsi RRKC Alėjuose vokalinis ansamblis „Alėja“ (vad. Vytautas Kasparavičius) ir mūsų svečiai – Kelmės kultūros centro mišrus vokalinis ansamblis „Vakarė“ (vad. Genė Ačienė).
Muzika ir daina taip pat lydėjo ir jautrią kaimo giedotojų pagerbimo ceremoniją. Nuo seno žinoma, kad Alėjai – dainingų žmonių kraštas, nuo seno garsėjantis ne tik pamaldumu bet ir bendruomeninio giedojimo praktikomis. Giedojimo tradicija buvo natūraliai perduodama iš kartos į kartą, išsaugant dainų tekstų, melodijų autentiškumą, atlikimo savitumą. Labai gaila, bet senosios, prasmingos ir brangios mūsų tradicijos nyksta kartu su amžinybėn išėjusia karta. Akivaizdu – turime saugoti tai, kas dar yra išlikę ir siekti, kad dabartinė ir ateinanti karta perimtų tai, kas buvo brangu mūsų tėvams, protėviams, todėl minėdami Dainų šventės šimtmetį, simboliškai pagerbėme amžinybėn išėjusius, tačiau savo meile muzikai ir kraštui giliai atmintyje išlikusius bendruomenės narius: Vladą ir Antaną Kavaliauskus, Stasį ir Jadvygą Jomantus, Birutę Balčaitienę, Ireną Mockienę, Joną Kriskų, Zofiją Gudžiūnienę ir Veroniką Mažintienę. Pagerbimo ceremonija simboliškai užbaigta giesme „Lietuva brangi“, kurią renginio dalyviai sugiedojo vedami garbaus amžiaus kraštietės, giedotojos Elenos Kavaliauskienės.
Kaip sakoma, geras renginys – turiningas renginys. Be knygos pristatymo, muzikinių pasirodymų ir kraštiečių pagerbimui skirtų intarpų, renginio dalyviams buvo paruošta dar daugiau staigmenų ir siurprizų. Renginio vedėjos Ingrida ir Rasa tądien puošėsi žemaičių tautiniais kostiumais. Tai puiki galimybė kraštiečiams, o ypač jaunimui susipažinti su etniniu kultūros paveldu, atrasti ir pažinti ženklus, raštus ir simbolius.
Projekto partnerio – Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro edukacijos, skirtos visuomenės ir aplinkos sveikatos stiprinimui. Greta scenos mažiesiems įkurta kūrybos ir poilsio erdvė. Joje gausu sveikatos ugdymo ir mokymo žinių suteikiančių užduotėlių, kurias atlikus – prizas garantuotas! Suaugusiųjų edukacija – kiek kuklesnė, be prizų, tačiau ne mažiau svarbi. Ne vietoje palikta šiukšlė teršia žemę, vandenį ir orą. Tačiau rūšiavimas ją paverčia energiją ir finansus taupančiu vertingu ištekliu. Bendruomenės namų prieigose ir prie palapinės, kurioje vyko šventinis furšetas atsakingam vartojimui ir elgsenai buvo paruoštos rūšiavimo pakuotės. Kaip sakoma, po truputėlį, bet pradėti, jei kažkas dar to nedarote galima šiandien, čia ir dabar.
Alėjų kaimo bendruomenės namuose veikiantis muziejus renginio dalyviams ir vėl buvo atviras. Šį kartą joje be kraštą atspindinčių eksponatų kvietėme pasigrožėti Birutos Moisėjenko, savo šaknis siejančios su mūsų kraštu, rankdarbių paroda. Be kita ko, bendruomenės namų koridorius taip pat buvo papuoštas išskirtinai šiai progai parengta nuotraukų paroda „Daina mus lydi!“, menančia, kaip daina išties mūsų kraštą ir kraštiečius lydėjo ilgus metus.
Na ir kaip be kermošiaus? Kuo jau kuo, bet sūriais, medumi ir šakočiais alėjiškiai gali didžiuotis. Nuostabaus skonio sūriais kermošiuje prekiavo Lina Martyšiūtė, medumi – Rasa Petravičienė, šakočiais – Gintautas Jasiulis.
Žinoma, pertraukėlių metu vyko ir šventinis furšetas, mažieji renginio dalyviai turėjo galimybę pasimėgauti batuto ir judumo teikiamais malonumais, nuoširdžiai padėkota renginio partneriams, prekybininkams, rėmėjams, gaspadinėms ir pagalbininkams be kurių rankų mūsų bendruomenės namų aplinka nebūtų taip operatyviai paruošta ir tvarkinga, pagerbtos neseniai vardines minėjusios Onutės, pasidžiaugta gražiausių krašto sodybų puoselėtojais ir pasveikinti pastarojo laikotarpio jubiliatai.
Vyšnia ant torto – teminis koncertas, kurį mums dovanojo žavūs ir charizmatiški atlikėjai – gyvo garso grupė KITAVA, kuriems linkime neblėstančios energijos ir kuo didžiausios kūrybinės sėkmės!
Tądien dar kartą galėjome įsitikinti, kad bendruomeniškumas kiekvienam iš mūsų dovanoja nepakartojamas emocijas. Dar daugiau jų linkime savo kraštui ir tikime, kad tokių iniciatyvų dėka daina mus lydėjo ne tik vakar, bet lydi šiandien ir lydės rytoj!
Alėjų kaimo bendruomenės taryba