Liepos 26 dieną Lenkelių kaimo bendruomenės nariai ir arbatos klubo „Gijos“ narės dalyvavo pažintinėje – mokomojoje kelionėje po Karšuvos kraštą. Maršrutas vedė į Senovinės technikos muziejų Smalininkuose, į Viešvilės valstybinį gamtinį rezervatą ir į prie Tauragės įsikūrusį Taurų parką.
Smalininkuose prie savo sodybos vartų keliautojus pasitiko senovinės technikos muziejaus sumanytojas ir įkūrėjas Justinas Stonys. Šeimininkas pasakojo, kad muziejus jo sodyboje pradėjo veikti 2004 metais, o eksponatų šiuo metu jau priskaičiuojąs per 24 tūkstančius vienetų. Pakvietęs pasigėrėti po atviru dangumi išrikiuotų senovinių traktorių, įvairiausių variklių, masyvių padargų ir agregatų, vėliau aprodė garaže ir pastogėse saugomus automobilius, motociklus, dviračius, begalę namų apyvokos reikmenų, įrankių. O štai namuose saugoma tai, kas bijo kritulių, vėjo ar saulės kaitros. Tai radijo, foto, kino, siuvimo, spausdinimo bei kita senovinė technika, knygos, žurnalai, įvairūs senieji leidiniai, dokumentai. Entuziastingas muziejininkas teigė, kad naudojant sukauptus eksponatus, galima pademonstruoti net 34 senovinės gamybos technologijas ir 19 amatų, pradedant bitininkyste ir baigiant geležies išgavimu iš balų rūdos. Suaugusieji buvo sužavėti šeimininko šmaikščiais pasakojimais ir komentarais apie praėjusių laikų žmonių buitį ir būtį, o vaikai buvo ypač patenkinti galimybe išbandyti kai kuriuos senovinius prietaisus, pasukinėti traktorių ar motociklų rankenėles ir vairus.
Sekantis ekskursijos objektas – Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato lankytojų centras ir jo ekspozicija „Upelis vidur girios“. Nustebino tai, kad pagrindinė ekspozicija sumontuota laiptuose. Ant sienų pateikiama trumpa tekstinė ir vaizdinė informacija apie rezervato vertybes, o sėdėjimui skirtame balde – laiptuose žaismingai suslėpta informacija apie augalus ir gyvūnus. Čia reikia paliesti, pasukti, paklausyti, atpažinti, palyginti ir surasti vabalus, samanas, plunksnas ir kitas gamtos įdomybes. Keliautojai, o ypač vaikai, buvo sužavėti tokiu interaktyviu informacijos pateikimo būdu. Viešvilės rezervate yra vienintelė Lietuvoje kurtinių veisykla, skirta atkurti jų populiaciją laukinėje gamtoje. Keliautojai kurtinių stebėjimo patalpose ne tik stebėjo šiuos baikščius paukščius, bet ir mokėsi tylos. Valstybiniai rezervatai – griežčiausiai saugomos teritorijos, todėl ekskursiją Viešvilės rezervato pažintiniu taku, neleisdami nei žingsnio nužengti į šalį, vedė rezervato direkcijos darbuotojai. Prie pažintinio tako įrengtų informacinių stendų ir atokvėpio aikštelėje aukštapelkėje kelionės dalyviai sužinojo daug įdomių dalykų apie čia gyvenančius žvėris, paukščius, vabalus, apie gamtinių buveinių įvairovę. Gidai atkreipė ekskursantų dėmesį į pušis su įdomiais apykakliniais kamienais, į neliečiamas išvartas, kur natūraliai tręštančiuose kamienuose pilna gyvybės, į ypatingai prisitaikančią prie nepalankių sąlygų pelkių augaliją. Prieš išvykdami iš Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato lankytojų centro ir vaikai, ir suaugusieji skubėjo fotografuotis ypatingame vaikų soste. Jis išskobtas iš milžiniškos tuopos kamieno ir ant jo galima pamatyti tupinčias visas Lietuvoje gyvenančias pelėdų rūšis.
Tauragėje keliautojus viliojo unikali atrakcija po atviru dangumi – Taurų parkas. Čia, pasinaudodami specialia alpinizmo įranga, parko lankytojai gali laipioti medžiuose įrengtomis įvairaus sudėtingumo trasomis. Aktyvaus poilsio mėgėjai skubėjo į medžius, o negalintys ir nenorintys laipioti vaikščiojo apačioj rekreacinio miško takais, stabtelėdavo pavėsinėse, išbandė įvairios dangos „Pojūčių taką“, kopė į medinę senovės lietuvių pilaitę arba tiesiog mėgavosi gamta ir puikiu vasaros oru. Įdomių ir gražių, o galbūt dar nematytų, vietų yra ne tik už jūrų marių, bet ir visai šalia. Gali apvažiuoti visą pasaulį, bet jei nepažinsi savo krašto, gyvenime būsi daug praradęs.
Renginys, kurį dalinai finansavo Raseinių rajono savivaldybė, vyko pagal NVO projektą „Bendruomenės narių bendruomeniškumo stiprinimas per pažintinę – mokomąją kelionę“.
Lenkelių kaimo bendruomenės narė Jolanta Gudeikytė
https://www.zur.lt/lt/pazintine-mokomoji-kelione/